SALAOJASUUNNITTELIJAT MAAKUNNITTAIN

*Tähdellä on merkitty ne salaojasuunnittelijat, joille on myönnetty Salaojayhdistyksen ylläpitämä pätevyys.

UUSIMAA

Lohja
*Hyypiä Jaakko
puh 050 571 3910
hyypiajaakko@gmail.com

Raasepori
*Niemelä Timo | KVVY Tutkimus Oy / ESSK
puh 043 824 9612
timo.niemela@kvvy.fi

Träskman Martin | Nylands Svenska Lantbrukssällskap
puh 040 707 3197
martin.traskman@nsl.fi

VARSINAIS-SUOMI

Laitila
Mustonen Antti
puh 0400 527 286
antti.mustonen@lailanet.fi

*Mustonen Heikki
puh 040 777 7197
Tmi.Heikki.Mustonen@gmail.com

Marttila
*Laine Kimmo | Salaojasuunnittelu Kimmo Laine Oy
puh 050 512 1400
kimmo.laine@salaojasuunnittelu.fi
Salaojasuunnittelu Kimmo Laine Oy

Mynämäki
*Kyrölä Tapani | KVVY Tutkimus Oy / ESSK
puh 050 593 5877
tapani.kyrola@kvvy.fi

Somero
Lehtonen Ville | Salaojasuunnittelu Lehtonen
Putkikuja 1, 31400 Somero
040 749 4011
ville.lehtonen1992@gmail.com
Salaojasuunnittelu Lehtonen

SATAKUNTA

Eura
Luoma Markku
puh 044 330 0627
luoma88@dnainternet.net

Honkajoki
*Alakoski Pasi | KVVY Tutkimus Oy / ESSK
puh 050 572 6670
pasi.alakoski@kvvy.fi

Parkano
Kuivanen Timo
puh (03) 442 6149 | puh 0500 232 953
timo.j.kuivanen@gmail.com

Säkylä
*Helminen Pasi | KVVY Tutkimus Oy / ESSK
puh 044 211 5458
pasi.helminen@kvvy.fi

PIRKANMAA

Parkano
Kuivanen Timo
puh (03) 442 6149 | puh 0500 232 953
timo.j.kuivanen@gmail.com

Sastamala
Suoja Sami | Maatalouspalvelu Suoja
puh (03) 518 7164 | puh 0400 724 965
sami.suoja@gmail.com

Tampere
Paitula Jukka | KVVY Tutkimus Oy / ESSK
puh (03) 250 3344 | puh 040 732 8205
jukka.paitula@kvvy.fi

*Pulkka Janne | KVVY Tutkimus Oy / ESSK
puh (03) 250 3344 | puh 050 553 9554
janne.pulkka@kvvy.fi

Karjalainen Arto | KVVY Tutkimus Oy / ESSK
puh (03) 250 3344 | puh 044 577 7852
arto.karjalainen@kvvy.fi

Virrat
Korhonen Tero | KVVY Tutkimus Oy / ESSK
puh 050 536 6322
tero.korhonen@kvvy.fi

HÄME

Forssa
Tuomola Ville
Palumäentie 10, 30100 Forssa
040 580 3689
louhintatuomola@gmail.com

Hämeenlinna
*Pohjalainen Pekka | KVVY Tutkimus Oy / ESSK
puh 040 742 4729
pekka.pohjalainen@kvvy.fi

Lahti
*Ortamala Mikko | KVVY Tutkimus Oy / ESSK
puh 044 331 1809
mikko.ortamala@kvvy.fi

Riihimäki
Puumalainen Heikki | Pekka Puumalainen Oy
puh 0400 816 727
heikki.puumalainen@sci.fi

KYMENLAAKSO

Iitti
*Virta Jussi | puh 040 750 8303
salaojavirta@gmail.com

Kouvola
*Kinnunen Pete | Mittakolmio Ky
puh 0500 657 963
pete.kinnunen@mittakolmio.fi

ETELÄ-KARJALA

Savonlinna
*Heiskanen Jouko | Maveplan Oy
puh 0400 153 195
jouko.heiskanen@maveplan.fi

ETELÄ-SAVO

Savonlinna
Pelkonen Ossi | Itä-Savon mittaus
puh (015) 277 681 | puh 0500 257 733
ossio.pelkonen@gmail.com

*Heiskanen Jouko | Maveplan Oy
puh 0400 153 195
jouko.heiskanen@maveplan.fi

POHJOIS-SAVO

Iisalmi
*Nissinen Jarmo | Maveplan Oy
puh 044 556 9200
jarmo.nissinen@maveplan.fi

Juankoski
Jokinen Esko | Suunnittelupalvelu Jokinen E.
puh (017) 627 131 | puh 0400 188 355
ejokinen@dnainternet.net

Pielavesi
Lukkarinen Väinö | Maplan Maastomittauspalvelu Ky
puh (017) 873 226 | puh 0400 277 342
vl@maplan.fi

POHJOIS-KARJALA

Liperi
*Kurki Petri | Maveplan Oy
puh 050 354 8753
petri.kurki@maveplan.fi

KESKI-SUOMI

Pihtipudas
*Uusitalo Jari | Maveplan Oy
puh (014) 564 282 | puh 0400 244 339
jari.uusitalo@maveplan.fi

ETELÄ-POHJANMAA

Jalasjärvi
*Yli-Kivistö Antti | Agrodrain
puh 0500 666 152
antti.yli-kivisto@agrodrain.fi

Kauhajoki
*Pyyluoma Jarkko | Maveplan Oy
puh 043 827 3585
jarkko.pyyluoma@maveplan.fi

Kurikka
*Heino Toni | SOmap Oy
puh 044 507 4318
toni.heino@gmail.com

Lapua
Hangasmaa Arto | Vesitalouspalvelu Hangasmaa
puh 050 591 9805
arto.hangasmaa@vesitalouspalvelu.fi

Seinäjoki
*Laakso Juha | Maveplan Oy
puh (06) 416 3381 | puh 040 526 4930
juha.laakso@maveplan.fi

*Ylikantola Juha | Maveplan Oy
puh. 043 825 8510
juha.ylikantola@maveplan.fi

Ylistaro
Keltto Markku | Maveplan Oy
puh (06) 437 7736 | puh 040 730 9820
markku.keltto@maveplan.fi

POHJANMAA

Kruunupyy
Bäck Fredrik | Dränering och Miljö F.Bäck
puh (06) 834 5589 | puh 0500 561 549
fredrik.back@outlook.com

Närpiö
*Gjäls Marcus | ProAgria Österbotten
puh 050 344 6522
marcus.gjals@proagria.fi

Vaasa
*Blomqvist Mikael | ProAgria Österbotten
puh 050 379 5905
mikael.blomqvist@proagria.fi

*Nässlin Simon | ProAgria Österbotten
puh 050 431 0734
simon.nasslin@proagria.fi

KESKI-POHJANMAA

Kalajoki
*Hihnala Seppo | Maveplan Oy
puh (08) 465 980 | puh 0400 283 570
seppo.hihnala@maveplan.fi

Sievi
*Sikkilä Markus | Maveplan Oy
puh 050 5909 735
markus.sikkila@maveplan.fi

POHJOIS-POHJANMAA

Kalajoki
*Hihnala Seppo | Maveplan Oy
puh (08) 465 980 | puh 0400 283 570
seppo.hihnala@maveplan.fi

*Niemelä Markus | Maveplan Oy
puh 044 741 4339
markus.niemela@maveplan.fi

Sievi
*Sikkilä Markus | Maveplan Oy
puh 050 5909 735
markus.sikkila@maveplan.fi

Tyrnävä
*Karioja Veikko | SalaojaVeikko Oy
puh 0400 790 066
veikko.karioja@salaojaveikko.fi

KAINUU

Tyrnävä
*Karioja Veikko | SalaojaVeikko Oy
puh 0400 790 066
veikko.karioja@salaojaveikko.fi

LAPPI

Tyrnävä
*Karioja Veikko | SalaojaVeikko Oy
puh 0400 790 066
veikko.karioja@salaojaveikko.fi

ÅLAND

Maarianhamina
*Hägglund Leif | Ålands Landskapsregering
puh 0400 745 228
leif.hagglund@regeringen.ax